50 wystaw, 100 artystów, spotkania, wykłady, warsztaty, projekcje filmowe i wiele więcej....
Zobacz program Festiwalu >>>

II Przegląd Portfolio
Jedyna okazja na prezentacje swoich prac wydawcom, edytorom, wykładowcom i innym specjalistom z całego świata!
Dowiedz się więcej >>>
Formularz zgloszeniowy >>>

pojawianie się / znikanie - niemiecki album Fotografia z Nadrenii Północnej-Westfalii, kurator: MICHAEL STAAB

Wszystkie prezentowane prace mają jedną wspólną cechę: nie ukazują ludzi, a jedynie ślady ich życia i działania. Ruszajcie na poszukiwania tych ludzi, podążajcie ich śladem - oto propozycja dla publiczności odwiedzającej wystawę. Odbiorca prezentowanej sztuki może się w nią zagłębiać i z nią konfrontować, może też duchowo analizować swoje własne ja i swoją sytuację w obecnej rzeczywistości. Człowiek poprzez swe działanie pozostawia indywidualne, ale ciągle zmieniające się znaki w swoim środowisku. Człowiek kształtuje i zmienia to otoczenie, a dopiero dzięki fotografii - czyli temu medium, które pozornie służy wyłącznie utrwalaniu chwili - przemiany te stają się widoczne jako postępujący proces.

Laurenz Berges, # 1763 z cyklu Etzweiler, 2001

Szeroki jest wachlarz tematyczny prezentowanych prac. Laurenz Berges zajął się dokumentacją fotograficzną opuszczonej wioski, zanim jej ostatni dom został pochłonięty przez kopalnię odkrywkową.

Anja Bohnhof z cyklu Pejzaże muzealne NRD

Anja Bohnhof poddaje obserwacji zarówno spuściznę po Niemieckiej Republice Demokratycznej, jak też i relikty budownictwa narodowosocjalistycznego, które implikowało manię wielkości i pogardę dla człowieka.

Anja Bohnhof z cyklu Betonowe dziedzictwo - Prora, kurort dla dwudziestu tysięcy

Natalie Czech przez długi czas rejestrowała zmiany w krajobrazie i uwidoczniła je w serii fotografii lotniczych pt. "Blattschnitte" [dosł. "mapy wycinkowe"].

Nathalie Czech, #22 z cyklu Mapy wycinkowe (Blattschnitte), 2004

Simone Nieweg uwieczniła ostatnie prymitywne ogródki warzywne i ocaliła w ten sposób wspomnienia o życiu samodzielnym, niepodlegającym dyktatowi przemysłu.

Simone Nieweg, Rabarbar, 2004, z cyklu Ogródki działkowe

 

Fotografując parkujące samochody, Bernhard Fuchs weryfikuje dynamikę ruchu.

Bernhard Fuchs, z cyklu Samochody

W cyklu prac pt. Utopia Thomas Neumann zajmuje się projektami idealnego miasta przyszłości z połowy zeszłego stulecia i przy tej okazji ukazuje granice przekuwania ludzkich marzeń w konkretne plany.

Thomas Neumann, Foto z cyklu Utopia, 2003

W swoim cyklu prac pt. Woodland, Daniel Gustav Cramer prowadzi nas w leśne ostępy, których atmosfera budzi tęsknotę za utraconą naturą, ale jednocześnie uświadamia zagrożenia wynikające z braku otoczenia ukształtowanego przez człowieka.

Daniel Gustav Cramer z serii Woodland

W osobnym pomieszczeniu wystawowym zostaną pokazane ważne, czysto dokumentacyjne prace Bernda i Hilli Becherów , dzięki czemu bardziej zrozumiałe staną się aktualne trendy w fotografii powstającej w Nadrenii Północnej-Westfalii. Kopalnie węgla w Niemczech i we Francji zostały tutaj udokumentowane z tak typową dla działań Becherów akrybiczną obsesją. Wizerunki tych obiektów przetrwają więc jeszcze długo po zniknięciu kopalni, którego można się przecież spodziewać. Nie ulega również kwestii, iż dokonania Becherów miały wielkie znaczenie dla rozwoju nowoczesnej światowej fotografii.

Bernd i Hilla Becher, z cyklu Typologia , 1979-1982

Tę część wystawy można odbierać zarówno jako objaśnienie i słowo wstępne, jak i wyprawę w przeszłość fotografii, a także jako potwierdzenie tezy, iż fotografia jest medium kulturowej pamięci i ma w tym względzie ogromne możliwości.

 

Wernisaż/Vernissage: Piątek/Friday 4.05.2007, 14:30 / 2.30p.m.
Miejsce/Place: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, pl.Szczepański 3a
Czynne/open: 4.05-3.06.2007 WT-ŚR/TU-WED, PT-ND/FRI-SUN: 11.00-18.00,
CZW/THU: 11.00-20.00