50 wystaw, 100 artystów, spotkania, wykłady, warsztaty, projekcje filmowe i wiele więcej....
Zobacz program Festiwalu >>>

II Przegląd Portfolio
Jedyna okazja na prezentacje swoich prac wydawcom, edytorom, wykładowcom i innym specjalistom z całego świata!
Dowiedz się więcej >>>
Formularz zgloszeniowy >>>

ANETA GRZESZYKOWSKA
Portrety


Aneta Grzeszykowska, z serii Portrety

 

Portrety
Pewnego dnia, dawno już temu, wziąłem do ręki fotografię najmłodszego brata Napoleona Hieronima (1852). Zdziwiony powiedziałem sobie: "Patrzę na oczy, które widziały Cesarza"
(Roland Barthes). Wyrazistość Portretów Anety Grzeszykowskiej sprawia, że jesteśmy w stanie przeczuwać historię życia, a nawet charakter czy typ moralności przedstawionych osób. Jednak wszystkie nagromadzone tu znaki szczególne służą tylko temu, żeby zmylić widza. W rzeczywistości są to wizerunki nie posiadające żadnego realnego odniesienia i spojrzenia, które nigdy nikogo nie widziały. To odbiorca sam nadaje im wyraz, demaskując w ten sposób schematy, jakimi posługuje się w spotkaniu z Innym .

 

Aneta Grzeszykowska [ur. 1974, Warszawa]. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, mieszka i pracuje w Warszawie. Razem z Janem Smagą tworzy fotograficzny duet, związany z galerią Raster i zgłoszony do "Paszportów Polityki" (2006). W swoich pracach posługuje się fotografią poddawaną daleko posuniętym przetworzeniom. W autorskim cyklu Portrety (2006) przedstawiła galerię realistycznych wizerunków wykreowanych w Photoshopie: fascynujący jest tu zarówno sam proces kreacji, co psychologiczny mechanizm percepcji widza.

Wernisaż/Vernissage: Sobota/Satruday 5.05.2007, 20:00 / 8 p.m.
Miejsce/Place: Mieszkanie III , ul. Starowiślna 52/7
Czynne/open: 5-31.05.2007 WT-PT/TUE-FRI: 16.00-19.00, SB-ND/SAT-SUN: 14.00-19.00