50 wystaw, 100 artystów, spotkania, wykłady, warsztaty, projekcje filmowe i wiele więcej....
Zobacz program Festiwalu >>>

II Przegląd Portfolio
Jedyna okazja na prezentacje swoich prac wydawcom, edytorom, wykładowcom i innym specjalistom z całego świata!
Dowiedz się więcej >>>
Formularz zgloszeniowy >>>

ADAM BROOMBERG i OLIVER CHANARIN
Getto


Adam Broomberg i Oliver Chanarin, z serii Getto, 2003

Getto to dokument przedstawiający 12 współczesnych przykładów istniejących wyizolowanych przestrzeni. Prezentowany cykl wykonany został w szpitalu psychiatrycznym René Vallego w Camaguey na Kubie. W przeciwieństwie do Andersa Petersena, Adam Broomberg i Oliver Chanarin pokazują w nim szpital psychiatryczny w bardziej typowy sposób. Nie negują podziału na tych, którzy mają władzę i tych, którzy są pozbawieni wolności. Być może dlatego, że w tym kraju sami autorzy musieli poddać się ścisłej cenzurze. Zakaz przedstawiania pacjentów nie posiadających obuwia to tylko jeden z przykładów restrykcji ze strony dyrekcji szpitala. Redaktorzy magazynu "COLORS" zastosowali wybieg, który pozwolił im w przewrotny sposób wprowadzić element wolności w powstający materiał. Swoim modelom pozostawili możliwość kontrolowania procesu powstawania fotografii, proponując im samodzielne wyzwolenie migawki aparatu w dowolnie wybranej pozie. Mario, którego fotografia znalazła się na okładce albumu, odwrócił się tyłem do aparatu i wtedy przycisnął spust migawki.

 

Adam Broomberg [ur. 1970, Johannesburg] Fotograf działający w Londynie i Nowym Jorku, wraz z przyjacielem Oliverem Chanarinem tworzy jeden z najbardziej znanych duetów fotograficznych w Wielkiej Brytanii. Współpracę rozpoczęli jako dyrektorzy artystyczni pisma "Colors". Stworzyli wspólnie kilka projektów, które zaowocowały wystawami i albumami. Pierwszy z nich, Trust, prezentowany był w 2000 roku w Hasselblad Gallery w Szwecji. Kolejne to Ghetto (2003) - zbiór fotografii powstałych w czasie pracy dla "Colors"; Mr Mkhize's Portrait (2004) - dokumentujący 10 lat apartheidu w Południowej Afryce; Chicago (2006) - fotograficzna eksploracja współczesnego Izraela.

 

Oliver Chanarin [ur. 1971] Brytyjski fotograf, uczestnik wielu wystaw i laureat nagród (m.in. "Vic Oden Award" przyznanej przez rogal Photographic Society), które otrzymał za stworzone wraz z Adamem Broombergiem projekty. Oprócz fotografii autorskiej i współpracy z wieloma brytyjskimi magazynami, Chanarin i Broomberg poświęcają czas na działalność dydaktyczną. Prowadzą zajęcia z zakresu fotografii dokumentalnej w London College of Communication. W 2007 roku ma miejsce premiera ich piątej książki Fig i towarzysząca jej wystawa w Mansard Galery w Southampton.

 

Wernisaż/Vernissage: Piątek/Friday 11.05.2007, 20:00 / 8 p.m.
Miejsce/Place: Klub Pauza ,
ul. Floriańska 18/5 (II piętro/ IInd floor)
Czynne/open: 8.05-3.06.2007,
WT-ND/TUE-SUN: 10.00-24.00